Odběry

Odběr krve

Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno.
Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná  jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte  před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.
Klient se dostaví nalačno 10-12 hod., tedy od večera nejí. V případě požití jídla je v nálezu zvýšena hladina glukosy a tuků, mohou být ovlivněny i hodnoty krevního obrazu, jaterních testů a sedimentace červených krvinek.
Příjem tekutin by neměl být omezen, ráno před odběrem se doporučuje vypít trochu čisté vody. V případě nedostatečného pitného režimu je menší procento vody a krvi a počet červených krvinek, bílkovin a tuků nebo močoviny se relativně zvyšuje.
Vhodný je také tělesný klid, neboť fyzická aktivita a metabolické produkty vznikající po zátěži ovlivňují řadu laboratorních výsledků.
Stres doprovázející závažnější onemocnění, lékařský zákrok nebo jen obavy z odběru krve může též ovlivnit výsledek vyšetření, zejména vyplavením stresových hormonů a zvýšením hladiny glukosy.
Alkohol by neměl být požitý 24 hodin před vyšetřením, mění koncentraci krevních tuků, snižuje hladinu glukosy a zvyšuje uvolňování jaterních enzymů.
Je vhodné omezit i kouření a pití kávy.
Pokud jste alergický na desinfekční prostředky  nebo na určitý typ náplasti, oznamte tuto skutečnost odebírajícímu personálu.
Pokud Vám při  odběru krve bývá nevolno, oznamte toto také odebírajícímu personálu, aby mohl zabránit komplikacím při mdlobě (poranění při pádu). V tomto případě lze provést odběr vleže.
Po odběru se můžete najíst a zejména u diabetiků je vhodné, aby měli jídlo s sebou a mohli tak dodržet navyklý denní režim.
 

Odběr moči

Vyšetření moči přímo v ordinaci lékaře je možné pomocí přístrojů nebo diagnostických proužků prokazujících např. glukosu, bílkoviny, ketolátky, bilirubin, bílé krvinky aj.
Pokud neurčí ordinující lékař jinak, provádí se vyšetření vždy z první ranní moče.
U žen platí, že odběr by měl být proveden mimo období menstruace.
Ranní moč odebírá sám pacient při plánovaném vyšetření nebo ve zdravotnickém zařízení na vyžádání lékaře.
Pacient dodržuje běžný pitný režim, příjem velkého množství tekutin se nedoporučuje kvůli přílišnému zředění moči.
V ambulanci lékaře obdržíte plastovou nádobku pro odběr moče.
Umyjeme si ruce mýdlem a připravíme si zkumavku. Nikdy se nedotýkáme jejího vnitřního povrchu.
Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou.
Odebíráme střední proud moči, to znamená, že první část moči necháme odtéct, střední část zachytíme do zkumavky a zbytek opět vymočíme. Zkumavku uzavřeme. Objem vzorku moče má být nejméně asi 10 ml.
Pro bakteriologické vyšetření moče se používají sterilní odběrové nádoby, které obdržíte v ambulanci lékaře.
Interval od vymočení do doručení do ambulance je maximálně 2 hodiny. Není vhodné vyšetřovat vzorek ranní moče dodaný později. Může dojít ke zkreslení výsledku.
Zkumavku s močí chráníme před extrémními teplotami - v teple se v ní množí bakterie, v chladu vznikají krystaly. Vhodné je analyzovat moč do 1-2 hodin od odběru.       
             

Test na okultní krvácení ve stolici

Vzorek by se neměl odebírat v průběhu menstruace a také 3 dni po a před menstruací. Krvácející hemeroidy nebo přítomnost krve v moči může způsobit falešně pozitivní výsledky.
Před odběrem není nutno dodržovat dietní omezení.
Před testem 7 dní mají být vysazeny: alkohol, aspirin, indometacin, kortikosteroidy a jiné léky, které mohou způsobit gastrointestinální dráždění a možností krvácení v trávicím traktu. Léky podávané do konečníku je nutné v průběhu testování vynechat.
Po odběru doručit co nejdříve do ordinace.
 

Orální glukózový toleranční test (o-GTT) v laboratoři

oGTT je nutno telefonicky objednat (lékař, sestra).Pacienti musejí tři dny po sobě před vyšetřením přijímat normální smíšenou stravu s dostatečným příjmem uhlovodanů, tj. nejméně 250 g. Znamená to, že pacienti mají normálně sladit a nemají se vyhýbat svým běžným stravovacím návykům. Jakákoliv odchylka od smíšené stravy a normálního kalorického příjmu zkresluje výsledek vyšetření. Pacienti, držící např. redukční dietu, se musí přechodně před vyšetřením glykemické křivky vrátit k normálnímu příjmu stravy. Dvanáct hodin před vyšetřením, tj. zhruba od šesti hodin večer nesmí pacient jíst, osm hodin před vyšetřením nesmí kouřit, pít kávu a alkohol. Má-li žízeň, může se napít čisté vody.Jednu hodinu před vyšetřením nepodstupuje žádnou námahu a nesmí se rozrušovat.Vyšetření nesmí být prováděno v době teplot, pacient nesmí mít žádné akutní zažívací poruchy (zvracení, průjmy) a nesmí užívat následující léky: projímadla, léky snižující krevní tlak, betalytika, steroidy, (Prednison, Dexamethazon, Triamcinolon apod.), natrium salicylicum, některé léky na odvodňování (rozhodne lékař), ženy nemají brát antikoncepční přípravky. Není-li možno léky vysadit, je třeba to poznamenat na žádanku. Po dobu vlastního vyšetření, které se provádí v laboratoři a trvá zhruba dvě a půl hodiny, pacient sedí nebo se prochází, nesmí jíst, pít jen minimálně, kouřit nebo odcházet na jiné vyšetření.(rehabilitaci apod.)Jestliže po vypití sladkého roztoku pacient zvracel anebo dostal průjem, sdělí to při odběru sestře nebo laborantce.Vyšetření glukózového tolerančního testu začínáme v 7,00 h ráno, odebereme žilní krev do monovetty s EDTA a NaF, žlutý uzávěr. Po kontrole hodnoty glukozy (musí být menší než 7,0 mmol/l, u těhotných žen musí být hodnota menší než 5,6 mmol/l..při vyšší hodnotě v testu nepokračujeme, lékaři sdělíme pouze výsledek Glu v plasmě nalačno !!!) pokračujeme. Pak podáme roztok glukózy – Glucosum Solution, obsahuje 75,0 g glukózy (u dětí nebo u osob do 43 kg hmotnosti je dávka 1,75 g/kg) .Za 2 hodiny po podání glukózy provedeme u pacienta znovu odběr krve . Po skončených odběrech teprve pacient může snídat.
 
 
 
Přehled starších článků | Autor: MUDr. Anna Kortová | Počet přečtení: 45172x


Kontakt

AK Medipraktik, s.r.o.,
Ambulance všeobecného praktického lékaře pro dospělé,
sídlo ul. Rydultowská 1390,
735 14 Orlová-Lutyně

Telefon: +420 776 05 22 84
E-mail:info@annakortova.cz
IČ: 06522556, IČZ: 87286000, IČP:87286001

Více infromací

O naší ordinaci

Ordinaci praktického lékaře v Orlové najdete v přízemí obytného domu (bývalý hotelový dům Doubravan). Více informací najdete zde.